I po to waśnie powstał ten serwis. Zamyślmy się nad tym, jaki będzie świat za dziesięć czy dwadzieścia lat? Jaka będzie Polska. A jakie harcerstwo?
Przeszło dziesięć lat temu wydałem książkę przygotowaną z myślą o drużynowych drużyn najstarszego pionu harcerskiego. Udostępniam ją do pobrania w całości, bezpłatnie. Sądzę, że jest aktualna.
Patriotą się jest nie tylko przy okazji kolejnych rocznic. Patriotyzm nie może być wymówką, pretekstem itd. To deklaracja, nie ocena, to bardziej kim jesteś, niż jaki jesteś.
Szare Szeregi prowadziły „Akcję M". Z programem zawartym w „Katechizmie M”. Pod koniec lat 80. powstały „Powinności” wzorowane na „Katechizmie M”. Obie ulotki warto przypomnieć - szczególnie dziś.
Wszystkiemu są winni żydzi i masoni. I cykliści. I drwale. Być może największą wartością ZHP jako organizacji funkcjonującej w ramach ruchu harcerskiego jest jego różnorodność. W tym światopoglądowa.
Kiedyś zauważyłem, że moje przyznanie się do zmęczenia było bardzo ważnym wydarzeniem w życiu drużyny. Przestaliśmy być grupą harcerzy z instruktorem, a staliśmy się partnerami. Harcerstwo nie może niszczyć życia osobistego.
Kiedy w harcerstwie brakuje idei, harcerstwo zanika. Ludzie będą gromadzić się wokół charyzmatycznego wodza, który z uporem powtarza wielkie słowa. Nie pójdą za kimś przeciętnym.
Na charakter składa się także to jak traktujemy innych ludzi. To jakie zachowania, czy formy są dla nas oczywiste i odruchowe. Chodzi o fundamentalny szacunek. Harcerz miłuje przyrodę, a bliźni to przecież też przyroda...
Osiem lat temu instruktorzy Chorągwi Stołecznej wzięli udział w konferencji na temat patriotyzmu. Oto nasze wnioski.
Świat się zmienia gwałtownie, a my nie. Zmienia się szybciej niż możemy to zauważyć. Jak przygotować dzieci do życia w świecie, o którym nic nie wiemy?