O mnie

„Gram w kiepskiej sztuce – życiem zwanej,
Lecz chciałabym w niej zagrać – pięknie…”.
Jacek Kaczmarski
23.09.1987

Wstąpiłem do harcerstwa w czasie trwania stanu wojennego - latem 1982 roku do Hufca ZHP Warszawa-Mokotów. Przez 30 lat pełniłem w mokotowskim hufcu różne funkcje, najpierw zastępowego, przybocznego, drużynowego, komendanta szczepu, komendanta Rajdu Arsenał (1996), szefa Kapituły Stopnia HR dla Hufca Mokotów oraz Stowarzyszenia Harcerskiego (1996-2003).

Zbudowałem od podstaw Namiestnictwo Starszoharcerskie / Wędrownicze. Kształciłem zastępowych, kształciłem drużynowych. Po przekazaniu Namiestnictwa następcy zająłem się kształceniem drużynowych i funkcyjnych drużyn starszoharcerskich / wędrowniczych metodą autorską. Powołałem Starszoharcerski Krąg Metodyczny "Cisza", który prowadził kształcenie harcerzy z całej Polski i wszystkich organizacji oraz publikował własne materiały metodyczne.

Na początku lat 90. na prośbę naczelnika stworzyłem pierwszą w historii stronę WWW Związku Harcerstwa Polskiego i pierwszy pracujący nad nią zespół. W latach 2004/2005 byłem kierownikiem Zespołu ds. Internetu Głównej Kwatery ZHP. Budowałem go od podstaw. A w latach 2008/2010 kierownikiem Wydziału Nowych Technologii GK ZHP - znów zaczynałem od zera.

Jestem Harcerzem Rzeczpospolitej. Otrzymałem najwyższe wyróżnienie Instruktorów Hufca Warszawa-Mokotów - Honorową Nakładkę na Plakietkę Hufca. Od roku 1994 jestem instruktorem, a od roku 1997 harcmistrzem.

Od 2002 prowadzę serwis harc.pl oferujący harcerzom bezpłatne usługi sieciowe. Byłem też przedsiębiorcą, prowadziłem niewielką firmę usługową w obszarze IT.

W roku 2010 kandydowałem na funkcję komendanta Chorągwi Stołecznej i rozpocząłem publiczną dyskusję nad stanem i perspektywami Chorągwi. W dyskusji wzięło udział ponad 400 instruktorów. W wyborach otrzymałem ponad 40% głosów.

Z wykształcenia jestem pedagogiem, specjalistą od negocjacji, facylitacji i rozwiązywania konfliktów społecznych. Ukończyłem trzy stopnie studiów pedagogicznych na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Półtora roku mieszkałem w Azji, z czego cztery miesiące spędziłem w Chinach w Akademii Wu-Shu. Po powrocie pracowałem jako nauczyciel angielskiego i informatyki w publicznych i prywatnych szkołach. Uczę też Tai-Chi i Qi-Gong.

Jestem autorem kilku książek w tym książki metodycznej dla drużynowych i funkcyjnych wędrowniczych "Bądź monumentalny". W 1992 roku ochotniczo poszedłem do 6 Brygady Desantowo-Szturmowej (czerwone berety), od roku 2006 jestem inwalidą drugiej grupy.

Caesar

[Jan Syski - dawniej Marcin Wysmułek]